21:34   HACKERLAR OYUNLARDA!   14:00   MERSİN BÜYÜKŞEHİR’DEN ÇOCUKLARA ÇİFTE BAYRAM HEDİYESİ   13:54   BAŞKAN ABDULLAH ÖZYİĞİT, RAMAZAN BAYRAMI’NI KUTLADI   13:46   MERSİNLİ KADINLARIN DİKTİĞİ OYUNCAKLAR, DEPREMZEDE ÇOCUKLARA ARKADAŞ OLDU   13:37   BÜYÜKŞEHİR’İN STANTLARINDA BU KEZ DEPREMZEDE ÜRETİCİLER DE YER ALIYOR   13:31   MİNİKLER 23 NİSAN’I COŞKUYLA KUTLADI   12:52   DEPREMZEDE TIYATROCULAR ÇOCUKLARı GÜLDÜRMEK IÇIN SAHNEYE ÇıKTı   01:52   "21.YÜZYıLDA CUMHURIYETIMIZI DEMOKRASIYLE TAÇLANDıRACAĞıZ."   19:54   ÇBK’DAN FIBA’YA SALON TEPKISI   18:49   TARSUS, BURSA’Yı KARıŞTıRDı   16:42   MERSIN İDMAN YURDU’NA ÇIRKIN SALDıRı   13:46   MILLI BOKSÖRÜN HEDEFI, OLIMPIYAT ŞAMPIYONLUĞU!   21:59   TÜM ENGELLEMELERE RAĞMEN BAŞKAN BOZDOĞAN PROJENİN TEMELİNİ ATIYOR   21:55   ÇBK MERSİN YENİŞEHİR BELEDİYESİ AVRUPA’DA ÇEYREK FİNAL MAÇINA ÇIKIYOR   21:51   DEPREMZEDE ÇOCUKLAR KEYİFLİ DAKİKALAR GEÇİRDİ   21:43   YENİŞEHİR BELEDİYESİ EBEVEYNLERİ EĞİTEREK ÇOCUKLARIN GELİŞİMİNE REHBERLİK EDİYOR   21:41   VATANDAŞ VE ÖĞRENCİLERE HİZMET VEREN HALK RESTORAN YENİLENİYOR   21:31   “SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZLA GURUR DUYUYORUZ”   17:47   BÜYÜKŞEHİR’DEN ÖĞRENCİLERE YKS GİRİŞ ÜCRETİ DESTEĞİ   17:40   BAŞKAN YILMAZ; “İSTİKLAL MARŞI, BİZİM ORTAK DEĞERİMİZ VE PAROLAMIZDIR”  
 
 
 
 
POLİPROPİLEN İÇİN KEŞİF YAPILACAK!


Mersin’de halkın yapımına büyük tepki gösterilen Polipropilen Tesisi için başlatılan hukuk mücadelesi kapsamında önümüzdeki günlerde keşif yapılacak! Sürecin takipçisi olan Mersin Kent Konseyi, tesisin olumsuz etkileyeceği mahallelerin muhtarlarını bilgilendirdi.

 

Tarih : 3 Kasım 2020 Salı 12:18

Mersin Kent Konseyi, Akdeniz İlçesi Karaduvar Mahallesi’nde yapılması planlanan polipropilen tesisinin etkileyeceği çevre ve sağlığa zararları noktasında bilgilendirme toplantısı yaptı. Çevre ve kent için doğru yer seçimi yapılmamış olmasından dolayı yapılacak yerden vazgeçilmesi için mücadeleyi büyütmek istedikleri için işbirliği yapan STK’lar, muhtarlar ile bir araya gelerek mahalleliyi bilgilendirmeye çalışıyor.

Mersin Kent Konseyi Koordinatörlüğünde ve TMMOB Mersin İl Koordinasyon Kurulu, Mersin Baro Başkanlığı, Mersin Tabipler Odası ve Mersin Çevre ve Doğa Derneği işbirliğinde yapılan toplantıda; Polipropilen tesisi hakkında tesisin muhtemel etkileyebileceği Karaduvar, Çilek, Özgürlük, Şevket Sümer, Abdullah Şahutoğlu, Hamidiye, Turgut Reis, Yeşil Çimen Mahalle dokuz mahalle muhtarı ve Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Gülgen’in katılımıyla gerçekleştirildi.

MESLEK ODASI BAŞKANLARI ZARARLARI ANLATTI

Polipropilen tesisi, ÇED sahasının özel endüstri bölgesinin ilan edilmesi, liman ve serbest bölge gelişme alanları, ağır kimya sanayi tesisleri ve çevre sorunları gibi konuların ele alındığı toplantıda, Kent Konseyi Başkanı Faik Burakgazi, “Tesisin olası sosyo-ekonomik etkileri” başlıklı bir konuşma yaptı. Ardından Çevre Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Sinan Can Polipropilen tesisi ile ilgili nihai ÇED raporunda yer alan temel bilgilerin de yer aldığı sunum gerçekleştirdi.

Şehir Plancıları Odası Adana Bölgesi 2. Başkanı Uğur İnce, İnşaat Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Gülçin Barbaros Ak, Makine Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı İbrahim Yücesoy ve Jeoloji Mühendisi Coşkun Kaya tesis hakkında mesleki ve teknik görüşlerini belirterek bilgilendirme gerçekleştirdi. Bilgilendirmelerin ardından muhtarlar söz alarak bilgilendirme yaptı.

HUKUK SÜRECİ DEVAM EDİYOR

Çevre Etki Değerlendirme raporuna ve özel endüstri bölgesine açılan davaların devam etmekte olduğunun belirtildiği toplantıda, önümüzdeki günlerde bilirkişi heyet toplantısı ve saha denetiminin gerçekleştirileceği aktarıldı. Petrokimya tesisinin tüm canlılara zararı olacağı konusunda aktarımlar yapılırken, başta Karaduvar olmak üzere Kazanlı, Karacailyas, Yenitaşkent, Adanalıoğlu, Özgürlük, Çay, Çilek, Hamidiye, Şevket Sümer, Turgut Reis ve kent merkezi gibi bölgelerin tarım, balıkçılık, turizm gibi sektörlere zarar vereceği vurgulandı. Yer seçiminin kent ve çevre için doğru olmamasından dolayı mücadele edilmesi kararlaştırıldı.


Paylaş :
 
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır.  SPOR HABERLERİ
 
  YAZARLAR
 
  NÖBETÇİ ECZANE
  SOSYAL MEDYA
 
 

 
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
tarsustekhaber.com © Copyright 2019-2024 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA