21:34   HACKERLAR OYUNLARDA!   14:00   MERSİN BÜYÜKŞEHİR’DEN ÇOCUKLARA ÇİFTE BAYRAM HEDİYESİ   13:54   BAŞKAN ABDULLAH ÖZYİĞİT, RAMAZAN BAYRAMI’NI KUTLADI   13:46   MERSİNLİ KADINLARIN DİKTİĞİ OYUNCAKLAR, DEPREMZEDE ÇOCUKLARA ARKADAŞ OLDU   13:37   BÜYÜKŞEHİR’İN STANTLARINDA BU KEZ DEPREMZEDE ÜRETİCİLER DE YER ALIYOR   13:31   MİNİKLER 23 NİSAN’I COŞKUYLA KUTLADI   12:52   DEPREMZEDE TIYATROCULAR ÇOCUKLARı GÜLDÜRMEK IÇIN SAHNEYE ÇıKTı   01:52   "21.YÜZYıLDA CUMHURIYETIMIZI DEMOKRASIYLE TAÇLANDıRACAĞıZ."   19:54   ÇBK’DAN FIBA’YA SALON TEPKISI   18:49   TARSUS, BURSA’Yı KARıŞTıRDı   16:42   MERSIN İDMAN YURDU’NA ÇIRKIN SALDıRı   13:46   MILLI BOKSÖRÜN HEDEFI, OLIMPIYAT ŞAMPIYONLUĞU!   21:59   TÜM ENGELLEMELERE RAĞMEN BAŞKAN BOZDOĞAN PROJENİN TEMELİNİ ATIYOR   21:55   ÇBK MERSİN YENİŞEHİR BELEDİYESİ AVRUPA’DA ÇEYREK FİNAL MAÇINA ÇIKIYOR   21:51   DEPREMZEDE ÇOCUKLAR KEYİFLİ DAKİKALAR GEÇİRDİ   21:43   YENİŞEHİR BELEDİYESİ EBEVEYNLERİ EĞİTEREK ÇOCUKLARIN GELİŞİMİNE REHBERLİK EDİYOR   21:41   VATANDAŞ VE ÖĞRENCİLERE HİZMET VEREN HALK RESTORAN YENİLENİYOR   21:31   “SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZLA GURUR DUYUYORUZ”   17:47   BÜYÜKŞEHİR’DEN ÖĞRENCİLERE YKS GİRİŞ ÜCRETİ DESTEĞİ   17:40   BAŞKAN YILMAZ; “İSTİKLAL MARŞI, BİZİM ORTAK DEĞERİMİZ VE PAROLAMIZDIR”  
 
 
 
 
BAŞKAN YILMAZ; “İSTİKLAL MARŞI, BİZİM ORTAK DEĞERİMİZ VE PAROLAMIZDIR”


Toroslar Belediyesi, 12 Mart İstiklal Marşı’nın kabulünün 102’nci yıl dönümü ve Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u Anma etkinlikleri kapsamında “İstiklal Marşı’nı Güzel Okuma” Yarışması düzenledi.

 

Tarih : 12 Mart 2023 Pazar 17:40

Milli marşın her bir mısrasını ayrı bir anlam taşıyarak okuyan öğrencilerin yanı sıra Toroslar Belediyesi Şehir Tiyatrosu Ekibinin hazırladığı tiyatro gösterisi de davetlilere duygusal anlar yaşattı.

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz’ın milli ve manevi değerleri öğrencilere aşılamak için her yıl geleneksel olarak tertip ettiği yarışma, ödül töreni ile son buldu.

Başkan Yılmaz, Yunus Emre Kültür Merkezi’ndeki yarışmaya aileleriyle birlikte katılan tüm çocuklara ve gençlere seslenerek; “Sizler iyi oldukça, bu heyecan bizde oldukça, bayrağımız, vatanımız, milletimiz var oldukça, birliğimiz ve beraberliğimiz daim oldukça bizi herhangi bir güç yenemez” dedi.

“DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLERE ÖDÜLLERİ VERİLDİ”

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce görevlendirilen öğretmenlerden oluşan jüri üyeleri öğrencileri; şiire hâkimiyet, ezber gücü, telaffuz, vurgu ve tonlama, beden dili ve sahne hakimiyeti kriterleri yönünden değerlendirdi.

Yarışmada ilkokul kategorisinde; birinci Toroslar Bilim ve Sanat Merkezi’nden İsmail Arus Özden, ikinci Necatibey İlkokulu’ndan Melek Koçak, üçüncü Mersin Uluslararası Limanı İlkokulu’ndan Damla Taşsoy oldu.

Ortaokul kategorisinde ise birinci Üstay Ortaokulu’ndan Esma Demir, Abdülkadir Gürüz Ortaokulu’ndan Nehir Gürbüz ikinci, Çukurova Ortaokulu’ndan Pakize Berna Yıldırım üçüncü seçildi.

Birincilere tablet, ikincilere akıllı kol saati, üçüncülere de bluetooth kulaklığın verildiği yarışmaya katkı sunan jüri üyelerine de çiçek, teşekkür plaketi ve bayrak takdim edildi. Yarışmaya katılan tüm öğrencilere ise teşekkür belgesi verildi.

“TİYATRO GÖSTERİSİ BÜYÜK ALKIŞ ALDI”

Ödül töreni öncesinde sahne alan Toroslar Belediyesi Şehir Tiyatrosu ekibinin tiyatro gösterisi de katılımcıların büyük beğenisini topladı.

Tiyatro ekibi, Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’un, İstiklal Marşı’nı kaleme alma sürecini canlandırarak milli mücadele ruhunu doruklara çıkardı.

“İSTİKLAL MARŞI’NI SEVMEK, ÜLKEMİZİ SEVMEKTİR”

Ödül törenin açılış konuşmasını yapan Toroslar İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Behzat Eğilmez, programı düzenleyen Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz’a teşekkür ederek; “İstiklal Marşı’nı sevmek, Ülkemizi sevmektir. Coşkuyla söylemek, onu anlayarak okumak ülkemize ve bağımsızlığımıza sahip çıkmaktır” dedi.

Şube Müdürü Eğilmez; “İstiklal Marşımızın 102. yılını kutlayacağımız 12 Mart vesilesiyle bizi bir araya getiren bu özel günde öncelikle vatan ve millet sevgisinin, bağımsızlık ve hürriyet aşkının en güzel ifadesi olan İstiklal Marşımızı bize armağan eden Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u saygı ve minnetle anıyorum. Şanlı atalarımızın canları pahasına koruyup bize emanet ettiği bu cennet vatanı; aklın, bilimin ve her türlü kutsal değerimizin ışığında gelecek nesillere taşımak da bizim milli bir vazifemiz, vicdani bir sorumluluğumuzdur” diye konuştu.

“ÇOCUKLARIMIZLA, GENÇLERİMİZLE GURUR DUYUYORUZ”

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz ise vatan, bayrak ve millet sevgisiyle büyüyen tüm çocuklarla ve gençlerle gurur duyduklarını belirterek; “Sevgili gençler ve çocuklar, hepiniz çok çalışkan ve akıllısınız. Bizler sizleri çok seviyoruz.  Geleceğimiz olduğunuz için seviyoruz. Yarışmaya katılan tüm öğrencilere teşekkür ediyorum” dedi.

“İstiklal Marşımız, bizim ortak değerimiz ve parolamızdır. Geçmişimizi, bugüne bakışımızı, önceliklerimizi ve geleceğimizi anlatır” diyen Başkan Yılmaz; “Bu yüzden İstiklal Marşı önemlidir. Milli birliğimizin, beraberliğimizin ve bağımsızlığımızın sembolüdür. Milletimizin bağımsızlığını gösteren sembol vatan, bayrak, millet, devlet, İstiklal Marşımız, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarıdır. Ruhları şad olsun. O gün, o şartlarda vatanımız işgal edilmişken  bir araya gelen dedelerimiz, büyük fedakarlıklarla bu vatanı kurtardılar. Aynı şartlar ortaya çıksa biz de aynı şeyi yaparız. Bugün burada bu heyecana ortak olduğunuz için hepinize çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Başkan Yılmaz, 6 Şubat tarihinde yaşanan deprem felaketinin ardından ülkenin dört bir yanında 7’den 77’ye herkesin kenetlenerek yaraların sarılması için mücadele ettiğine dikkat çekti.

Depremde hayatına kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyen Başkan Yılmaz; “Büyük bir acı yaşadık. Sizler gibi çocuklarımız, ortaokul, lise ve üniversite öğrencileri ve çalışan gençler, biz çağırmadan Yunus Emre Kültür Merkezimize koşa koşa geldiler. Günlerce depremzede kardeşlerimize hizmet ve yardım ettiler. Caddelerde,  ücretsiz çorba ve çocuk bezi dağıttılar. Bu da aslında milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un, İstiklal Marşımızda anlattığı milletimizin büyüklüğünü, güzelliğini, birlik ve beraberliğimizi bir kez daha gösterdi çok şükür. Bu duygu ve düşüncelerle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere büyük şairimiz merhum Mehmet Akif Ersoy’u, milli mücadele kahramanlarımızı rahmetle, minnetle anıyor, İstiklal Marşımızın Kabulü’nün 102. yıl dönümünü kutluyorum” diye konuştu

“ALLAH BU MİLLETE BİR DAHA İSTİKLAL MARŞI YAZDIRMASIN”

Toroslar Kaymakamı İbrahim Çenet de her yıl bu yarışmayı düzenleyen Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz’a teşekkür ederek; “12 Mart İstiklal Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabulünün 102. yıl dönümünü kutluyoruz. Bizler, burada ay yıldızlı al bayrağımızın gölgesinde, sırtımızı Toros dağlarına veriyoruz. Çünkü sizler, Toros dağlarının o kahraman evlatlarının Yörük çocuklarısınız. Sizleri çok seviyoruz. Bu programı hazırlayan Toroslar Belediyemize, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüze, idarecilerimize, öğretmenlerimize ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum. Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un da dile getirdiği gibi, “Allah, bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz ve protokol üyeleri tarafından yarışmada dereceye giren öğrencilere ödülleri verilirken, jüri üyelerine da plaket, çiçek ve bayrak takdim edildi.

Başkan Yılmaz, Toroslar Belediyesi Şehir Tiyatrosu ekibini de tek tek tebrik etti. Program, toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.


Paylaş :
 
Etiketler :  istiklalmarşı, yarışma, toroslar

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır.  SPOR HABERLERİ
 
  YAZARLAR
 
  NÖBETÇİ ECZANE
  SOSYAL MEDYA
 
 

 
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
tarsustekhaber.com © Copyright 2019-2024 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA