21:34   HACKERLAR OYUNLARDA!   14:00   MERSİN BÜYÜKŞEHİR’DEN ÇOCUKLARA ÇİFTE BAYRAM HEDİYESİ   13:54   BAŞKAN ABDULLAH ÖZYİĞİT, RAMAZAN BAYRAMI’NI KUTLADI   13:46   MERSİNLİ KADINLARIN DİKTİĞİ OYUNCAKLAR, DEPREMZEDE ÇOCUKLARA ARKADAŞ OLDU   13:37   BÜYÜKŞEHİR’İN STANTLARINDA BU KEZ DEPREMZEDE ÜRETİCİLER DE YER ALIYOR   13:31   MİNİKLER 23 NİSAN’I COŞKUYLA KUTLADI   12:52   DEPREMZEDE TIYATROCULAR ÇOCUKLARı GÜLDÜRMEK IÇIN SAHNEYE ÇıKTı   01:52   "21.YÜZYıLDA CUMHURIYETIMIZI DEMOKRASIYLE TAÇLANDıRACAĞıZ."   19:54   ÇBK’DAN FIBA’YA SALON TEPKISI   18:49   TARSUS, BURSA’Yı KARıŞTıRDı   16:42   MERSIN İDMAN YURDU’NA ÇIRKIN SALDıRı   13:46   MILLI BOKSÖRÜN HEDEFI, OLIMPIYAT ŞAMPIYONLUĞU!   21:59   TÜM ENGELLEMELERE RAĞMEN BAŞKAN BOZDOĞAN PROJENİN TEMELİNİ ATIYOR   21:55   ÇBK MERSİN YENİŞEHİR BELEDİYESİ AVRUPA’DA ÇEYREK FİNAL MAÇINA ÇIKIYOR   21:51   DEPREMZEDE ÇOCUKLAR KEYİFLİ DAKİKALAR GEÇİRDİ   21:43   YENİŞEHİR BELEDİYESİ EBEVEYNLERİ EĞİTEREK ÇOCUKLARIN GELİŞİMİNE REHBERLİK EDİYOR   21:41   VATANDAŞ VE ÖĞRENCİLERE HİZMET VEREN HALK RESTORAN YENİLENİYOR   21:31   “SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZLA GURUR DUYUYORUZ”   17:47   BÜYÜKŞEHİR’DEN ÖĞRENCİLERE YKS GİRİŞ ÜCRETİ DESTEĞİ   17:40   BAŞKAN YILMAZ; “İSTİKLAL MARŞI, BİZİM ORTAK DEĞERİMİZ VE PAROLAMIZDIR”  
 
 
 
 
DEPREME KARŞI DAYANIKLI BİNALAR ÇAĞRISI!


Elazığ depreminin ardından inşaat mühendislerinden, “Deprem karşı dayanıklı binalar üretilmeli” çağrısı geldi.

 

Tarih : 2 Şubat 2020 Pazar 20:18

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Tarsus Temsilcisi Namık Kemal Büyükaslan, Elazığ depremiyle Türkiye gündeminin yine deprem olduğunu vurgulayarak, “Depreme hazırlıklı olmanın birinci ve temel koşulu dayanıklı yapılar üretilmesidir” dedi.

Depremde yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet dileyen Namık Kemal Büyükaslan, “Ülkemizi derin şekilde yaralayıp acıya boğan 24 Ocak 2020 günü Elazığ ve Malatya’da  meydana  gelen  depremde hayatın kaybedenlere  Allahtan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Yurdumuzun en önemli gerçeklerinden biri depremle birlikte yaşamamız gerektiğidir. Çünkü ülkemizin hemen hemen tamamı deprem riski altındadır. Bu riski bertaraf etmek için depreme dayanıklı yapılar yapmamızın yanı sıra deprem  konusunda  eğitime de  önem  verilmeli  ve bu eğitim çocuklarımızdan başlayarak toplumumuzun tüm kesimlerini kapsamalıdır. Deprem öncesi ve sonrası neler  yapılması  gerektiği  konusunda  halkımızı eğitip bilinçlendirmemiz  gerekmektedir. Bu bilinç ne kadar yüksek olursa deprem sırasında kaybımız o kadar az olur” dedi.

“Depreme hazırlıklı olmanın birinci ve temel koşulu dayanıklı yapılar üretilmesidir” ifadesini kullanan İMO Tarsus Temsilcisi Namık Kemal Büyükaslan, şunları söyledi: “Yapının planlama aşamasından başlayıp bitene kadar her aşamasında mühendislik hizmeti alması şarttır. Bunun için yapılacak tüm yapılar Deprem Yönetmeliği  kriterlerine  uyularak projelendirilmeli ve bu projeler eksiksiz uygulanarak gerekli denetimler yapılmalıdır. Deprem olayının afete dönüşmemesi için buna mutlaka uyulmalıdır.

 

BÖLGENİN DEPREM RİSKİ 3

Şehrimiz deprem haritasında daha önce 3. Bölgede gözükmekteydi, diğer bölgelere nazaran deprem riski daha azdır. Bölgemizdeki aktif fayların son yüz yıldaki hareketine bakıldığında  6.0-6.3’dan büyük deprem üretmediği görülmektedir.1 Ocak 2019 da yürürlüğe giren Yeni Deprem Yönetmeliği ile birlikte yenilenen yeni deprem haritasına göre bölgemiz riski en düşük bölge olarak gözükmektedir. Bunun böyle olması bölgemizde sadece deprem riskini azaltmakta olup, deprem  olmayacağı anlamına gelmemelidir. Burada  önemli olan depreme dayanıklı yapılar üretmektir. İnşaat ruhsatı olmayan, mühendislik hizmeti almamış, deprem yönetmeliğine göre yapılmamış ruhsatsız yapılar depremde ilk hasar görecek yapılardır, böyle durumlarla karşılaşmamak için yasalara uygun yapılar yapılmalıdır. Ayrıca mevcut  eski ve riskli  yapılar kentsel dönüşüm yolu ile yenilenmelidir.

Netice olarak; Deprem Yönetmeliğine göre projelendirilip, yapı denetim kanununa  göre  gerekli denetimleri yapılan yapılarda deprem riski yok denecek kadar azdır.

Yapılarımız deprem yönetmeliğine göre yapılmışsa depremden korkmaya gerek yoktur. Çünkü deprem öldürmez, denetimsiz yapı  öldürür. Denetimli  yapı depreme karşı güvenli yapıdır. Depremlerde bir daha böyle acılar  yaşanmaması dileriz”.


Paylaş :
 
Etiketler :  mersin, namıkkemalbüyükaslan, deprem

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır.  SPOR HABERLERİ
 
  YAZARLAR
 
  NÖBETÇİ ECZANE
  SOSYAL MEDYA
 
 

 
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
tarsustekhaber.com © Copyright 2019-2024 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA