21:34   HACKERLAR OYUNLARDA!   14:00   MERSİN BÜYÜKŞEHİR’DEN ÇOCUKLARA ÇİFTE BAYRAM HEDİYESİ   13:54   BAŞKAN ABDULLAH ÖZYİĞİT, RAMAZAN BAYRAMI’NI KUTLADI   13:46   MERSİNLİ KADINLARIN DİKTİĞİ OYUNCAKLAR, DEPREMZEDE ÇOCUKLARA ARKADAŞ OLDU   13:37   BÜYÜKŞEHİR’İN STANTLARINDA BU KEZ DEPREMZEDE ÜRETİCİLER DE YER ALIYOR   13:31   MİNİKLER 23 NİSAN’I COŞKUYLA KUTLADI   12:52   DEPREMZEDE TIYATROCULAR ÇOCUKLARı GÜLDÜRMEK IÇIN SAHNEYE ÇıKTı   01:52   "21.YÜZYıLDA CUMHURIYETIMIZI DEMOKRASIYLE TAÇLANDıRACAĞıZ."   19:54   ÇBK’DAN FIBA’YA SALON TEPKISI   18:49   TARSUS, BURSA’Yı KARıŞTıRDı   16:42   MERSIN İDMAN YURDU’NA ÇIRKIN SALDıRı   13:46   MILLI BOKSÖRÜN HEDEFI, OLIMPIYAT ŞAMPIYONLUĞU!   21:59   TÜM ENGELLEMELERE RAĞMEN BAŞKAN BOZDOĞAN PROJENİN TEMELİNİ ATIYOR   21:55   ÇBK MERSİN YENİŞEHİR BELEDİYESİ AVRUPA’DA ÇEYREK FİNAL MAÇINA ÇIKIYOR   21:51   DEPREMZEDE ÇOCUKLAR KEYİFLİ DAKİKALAR GEÇİRDİ   21:43   YENİŞEHİR BELEDİYESİ EBEVEYNLERİ EĞİTEREK ÇOCUKLARIN GELİŞİMİNE REHBERLİK EDİYOR   21:41   VATANDAŞ VE ÖĞRENCİLERE HİZMET VEREN HALK RESTORAN YENİLENİYOR   21:31   “SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZLA GURUR DUYUYORUZ”   17:47   BÜYÜKŞEHİR’DEN ÖĞRENCİLERE YKS GİRİŞ ÜCRETİ DESTEĞİ   17:40   BAŞKAN YILMAZ; “İSTİKLAL MARŞI, BİZİM ORTAK DEĞERİMİZ VE PAROLAMIZDIR”  
 
 
 
 
33 GEMİYE TOPLAM 57 MİLYON LİRA CEZA


Büyükşehir Belediyesi, gerçekleştirdiği deniz denetimleri ve temizlik çalışmalarıyla Mersin denizini koruyor. Temizlik çalışmaları kapsamında 2021 yılında aralarında atık su, sintine ve katı atık olan 270 metreküp; 2022 yılının ilk 2 ayında ise 43 metreküp atık toplandı. Drone ile 50 saat, tekne ile de 800 kez deniz denetimi gerçekleştiren ekipler, Nisan 2019’dan bu yana 33 gemiye toplam 57 milyon 40,9 bin TL cezai işlem uyguladı.

 

Tarih : 6 Mart 2022 Pazar 12:07

Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi tarafından Çamlıbel Balıkçı Barınağı’nda yürütülen deniz denetim ve temizlik çalışmaları ile Mersin denizi korunuyor, çevresel atıkların denize ve canlılara verdiği zarar minimuma indiriliyor.

Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Denizcilik Hizmetleri ve Denetimi Şube Müdürlüğü; 3 adet deniz denetim teknesi,1 adet deniz süpürgesi, 1 adet fiber teknenin yanı sıra sahada deniz yüzeyinden çöp toplayan personelle birlikte kapsamlı bir faaliyet gerçekleştiriyor. Yenilikçi uygulamaları da yakından takip eden Büyükşehir, bünyesine İHA (Drone) kazandırarak denetimleri kapsamlı hale getirirken, denizde çöp kapar sistemi ve dere kenarında bariyer sistemiyle de temizlik alanını daha da genişletmeyi planlıyor.

33 GEMİYE 57 MİLYON CEZAİ İŞLEM

2020 yılında bünyesine kazandırdığı drone ile denetim sıklığını artıran ve sorumluluk alanını komple denetleyen Büyükşehir Belediyesi, Nisan 2019’dan bu yana 33 gemiye cezai işlem uyguladı. Mersin denizini sintine ve yağ benzeri atıklarla kirleten gemileri belirleyen ekipler, şu ana kadar 50 saat drone denetimi yaptı. Ekipler, toplam 57 milyon 40 bin 917 TL cezai işlem uyguladı. Drone ile ayrıca dere, akarsu, gölet gibi durgun sular, sahil ve kumsallar için de kirlilik izleme ve değerlendirme uçuşu yapılıyor.

TEKNEYLE 800 KEZ DENETİM GERÇEKLEŞTİ, 313 METREKÜP ATIK TOPLANDI

3 adet deniz denetim teknesi ile rutin denetimlerini sürdüren ekipler, kirlilik tespit ettiği noktalarda düzenli olarak deniz süpürgesi ve fiber tekne ile deniz yüzeyinde temizlik yapıyor. Bunun yanı sıra ekiplerin bir kısmı da deniz temizleme filesi ile manuel olarak temizlik yürütüyor. Denetim tekneleri 2019 yılının Nisan ayından bu yana 800 kez denetim gerçekleştirdi. Ekipler, 2021 yılı boyunca aralarında sintine, atık yağ ve katı atığın olduğu toplam 270 metreküp, 2022 yılının ilk 2 ayında ise 43 metreküp atık topladı.

“CEZAİ MÜEYYİDELER ÇOK AĞIR”

Denizcilik Hizmetleri ve Denetimi Şube Müdürlüğü’nde şef olarak görev yapan Orhan Dedeoğlu, denizde sorumluluk sahalarında bulunan alanlarda tekneler ve personel ile temizlik işlemlerini yürüttüklerini belirterek, “Biz deniz yüzeyinin temizlenmesini hem manuel hem de araçlarımızla yapıyoruz. Deniz süpürgemiz var. Bir de küçük bir fiber teknemiz var. Teknelerin arasına girerek aradaki birikmiş atıkları topluyoruz. Sonra da bizim sintine sistemimiz var. Onunla da teknelerden, gemilerden sintine alıyoruz. Bir ekibimiz daha var bizim; o da deniz üstündeki açıktaki gemileri denetler, yani deniz yüzeyini kirletenlere karşı bir yaptırımda bulunur. Eğer kirletmişlerse denetçi arkadaşlarımız numuneyi alırlar, onu tahlile gönderirler. Denize vermiş oldukları bir zayiat varsa ona karşı cezai müeyyide uygulanır” dedi.

“DERE KAYNAKLI KİRLİLİKLERDE BARİYER SİSTEMİNİ UYGULAMAYI PLANLIYORUZ”

Denizcilik Hizmetleri ve Denetimi Şube Müdürlüğü’nde görev yapan kaptan Pelin Teymur, deniz kirliliği ile mücadele konusunda üzerinde çalıştıkları çöp kapar sistemini anlatarak, “Küçük bir kova düşünün vakumlu sistem var pompa sistemi ile çalışan. Pompa emiş gücü ile kovayı aşağıya çekiyor, su yüzeyindeki çöpleri içine alıyor. Sonrasında geri itişle temiz suyu dışarı veriyor, çöpler kova sisteminde kalıyor. Böyle bir sistem için şu anda çalışmalarımız devam ediyor. Bünyemize bunlardan da kazandıracağız” diye konuştu.

Dere kaynaklı kirlilikleri önleme noktasında da çalışmalara devam ettiklerini ifade eden Teymur, “Dere kaynaklı kirliliklerde de bariyer sistemini uygulamayı planlıyoruz. Deniz yüzeyinde yüzen sabit polietilen yapıdan üretilen bariyerler var. Deniz kirliliğindeki mücadelelerde de kullanılır bu bariyerler” dedi. Teymur, uygun açı ve konumlarda yetkili firmalarla birlikte fizibilite çalışması yaparak bu bariyerlerin dere ağızlarına montajlanabildiğini belirterek, “Deniz yüzeyindeki özellikle su seviyesinin yüksek olduğu ve çöplerin çok yoğun taşındığı dönemlerde bu çöpler bariyer sistemine takılarak orada ilgili personel ya da ekipmanla yüzeyden toplanıyor. Bu şekilde denize karışması da önlenmiş oluyor” diye konuştu.

“DENİZ TEMİZ OLDUĞUNDA DENİZ CANLILARI VE EKOSİSTEMİ DAHA VERİMLİ İŞLİYOR”

Canlı türlerinin korunması ve istilacı türlerin popülasyonunun azalması için Mersin denizinin temiz tutulması gerektiğini kaydeden Teymur, “Deniz temiz olduğu zaman deniz canlıları ve ekosistemi de daha verimli ve doğru prensiplerle işliyor. Temiz deniz demek; oksijeni bol ve canlıların rahat üreyebildiği, istilacı türlerin azaldığı ve bizim balık popülasyonumuzun arttığı deniz demek. Biz de çalışmalarımızla bunun için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

 


Paylaş :
 
Etiketler :  deniz, denetim, ceza

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır.  SPOR HABERLERİ
 
  YAZARLAR
 
  NÖBETÇİ ECZANE
  SOSYAL MEDYA
 
 

 
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
tarsustekhaber.com © Copyright 2019-2024 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA